Spotkanie członków FACE w Warszawie

W dniach 5-6 kwietnia w Warszawie trwa spotkanie krajów członkowskich FACE (Federacja Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody). 6 kwietnia był dniem przeznaczonym na konferencję pt. „Zapewnienie silnej przyszłości łowiectwu”. W wydarzeniu udział wziął Polski Związek Łowiecki reprezentowany przez Zarząd Główny.

„Temat dzisiejszej konferencji doskonale wpisuje się w obecną sytuację międzynarodową i pokazuje pozytywną rolę łowiectwa także w dobie kryzysu. Poruszane tematy będą inspiracją dla naszych wewnętrznych działań i wspaniałą wymianą doświadczeń, która prawdopodobnie zaowocuje ciekawymi projektami. Każdy z zebranych tu krajów boryka się aktualnie z mniejszymi bądź większymi problemami związanymi z łowiectwem, ale wspólnymi zjednoczonymi siłami jesteśmy w stanie spróbować je rozwiązać. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie nam w tym pomoże. Życzę wszystkim uczestnikom konferencji dobrze wykorzystanego potencjału prezentowanych tu tematów”

– mówił łowczy krajowy Paweł Lisiak, otwierając spotkanie.

Podczas konferencji obecny był też minister Edward Siarka, który mówił o wyzwaniach przed jakimi stoi polskie łowiectwo.

Tematy prelekcji

Konferencja podzielona była na cztery bloki tematyczne, które omawiane były na podstawie najlepszych praktyk wybranych krajów. Pierwszy blok tematyczny to „Wzrost akceptacji społecznej łowiectwa”. W ramach tego panelu dr Daniel Linge ze Szwedzkiego Stowarzyszenia Zarządzania Łowiectwem i Dziką Przyrodą omawiał temat utrzymania 89-procentowego społecznego poparcia dla polowań w Szwecji. Z kolei Willem Schimmelpenninck van der Oije z Królewskiego Stowarzyszenia Holenderskich Łowców poruszał kwestię mierzenia społecznej akceptacji dla łowiectwa w Holandii. Natomiast Linda Dombrovska z Łotewskiego Związku Łowieckiego opowiadała o działaniach łotewskich myśliwych w social mediach.

Drugi blok tematyczny dotyczył akcji mobilizujących społeczność myśliwych do działań o własne interesy. Manual Gallardo przewodniczący Królewskiej Hiszpańskiej Federacji Łowieckiej opisywał demonstrację #20Rural, jaka miała miejsce w ubiegłym miesiącu, kiedy to rolnicy, myśliwi oraz obrońcy narodowych tradycji wyszli na ulice Madrytu, żeby zaprotestować m.in. przeciwko planom rządu w ograniczaniu ich praw. Willy Schraen przewodniczący Francuskiej Narodowej Federacji Myśliwych zdał relację z mobilizacji myśliwych we Francji, a Ben Cassidy wiceprezes Komitetu Wykonawczego Międzynarodowych Spraw Publicznych i Administracji (SCI) z podobnych działań w USA.

Trzeci blok tematyczny to „Edukacja i podnoszenie świadomości”. Niels Soendergaard z Duńskiego Związku Łowieckiego mówił w nim o sukcesie utrzymania tematu polowań w szkolnym programie nauczania dzieci i młodzieży w Danii. Jarosław Kuczaj, wiceprzewodniczący FACE przedstawił temat: „Z młodymi czy bez. Ryzyko utraty ciągłości polowań”. Natomiast Ian Bell dyrektor generalny BASC-u (British Assosciation for Shooting and Conservation) opowiadał jak promować w młodzieży zainteresowanie pozyskaniem dziczyzny.

Czwarty blok tematyczny to „Działania myśliwych w sytuacjach kryzysowych”. Tamas Marghescu z CIC (Międzynarodowa Rada Łowiectwa i Ochrony Przyrody) referował pomoc, jakiej udzielają myśliwi uchodźcom z Ukrainy. Natomiast łowczy krajowy Paweł Lisiak mówił o inicjatywach Polskiego Związku Łowieckiego podejmowanych przez myśliwych w walce z COVID-19.

Temat wojny w Ukrainie pojawił się nie tylko w panelu dyskusyjnym. Na sali obecni byli przedstawiciele ukraińskich myśliwych, w tym Vasyl Novytskyi, dyrektor wykonawczy Ukraińskiego Związku Myśliwych, który wezwał społeczność międzynarodową do trwania w udzielaniu pomocy zarówno uchodźcom, jak i walczącym na froncie.

Ponadto Zarząd Główny podczas spotkania z przedstawicielem CIC Tamasem Marghescu podjął rozmowy odnośnie powrotu Polski do członkostwa w CIC.

Szczegółowa relacja z konferencji i spotkania członków FACE pojawi się w majowym numerze „Łowca Polskiego”.

Link do Galerii – https://www.pzlow.pl/spotkanie-czlonkow-face-w-warszawie/

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱