II Opolskie Warsztaty Kulinarne „Kuchnia myśliwska”

W dniu 07.11.2023 roku w restauracji „Zagłoba” odbyły się II Opolskie Warsztaty Kulinarne „Kuchnia myśliwska”. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Opolu oraz Komisja Edukacji i Kultury Łowieckiej przy Zarządzie Okręgowym Polskiego Związku Łowickiego w Opolu.

W warsztatach kulinarnych związanych z tematyką kuchni myśliwskiej wzięło udział siedem szkół ponadpodstawowych, czternastu uczniów z klas gastronomicznych wraz z opiekunami z terenu Opolszczyzny.

Nazwa szkoły Opiekun
Zespół Szkół  nr 1

im. Powstańców Śląskich,

ul. Skarbowa 2, 47-200 Kędzierzyn -Koźle

mgr inż. Marcin Żaczek
Centrum Kształcenia Zawodowego

i Ustawicznego w Strzelcach Opolskich

ul. Powstańców Śląskich 3, 47-100 Strzelce Opolskie

dr Katarzyna Krępa-Stefaniak 
Zespół Szkół Zawodowych

nr 4 ul. Hallera 4, Opole 45-867 

mgr inż. Alicja Świczewska-Koss
Zespół Szkół Rolniczych

ul. Kościuszki 76 , Prudnik 48-200

mgr inż. Agnieszka Chudy
Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego

w Głubczycach ul. Niepodległości 2, 48-100 Głubczyce

mgr inż. Elżbieta Juszczak
Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie

ul. Rodziewiczówny 1, 48-303 Nysa 

mgr inż. Agnieszka Wojtowicz
Zespół Szkół Nr 1 Kluczborku

ul. Marii Skłodowskiej-Curie 13, 46-200 Kluczbork

mgr inż. Krystyna Litner

Spotkanie uświetnili swoją obecnością kol. Paweł Oborski wraz z małżonką Iwoną, restaurator, przedsiębiorca, myśliwy gospodarz obiektu. kol. Zdzisław Dzwonnik ustępujący Członek Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ w Warszawie, Kol. Wojciech Dudik Członek Naczelnej Rady Łowieckiej PZŁ w Warszawie, Łowczy Okręgowy PZŁ w Opolu kol. Dominika Bernacka -Adamczyk, członkowie Zarządu Okręgowego PZŁ w Opolu – kol. Krzysztof Klimek i kol. Zdzisław Sadowski.

Sygnaliści – pani Karina Halupczok, kol. Jan Kowalski, Dawid Lesiak, Kol. Wojciech Dudik.

Młodzież podczas warsztatów kulinarnych przygotowała, uwzględniając cenne rady i wskazówki Szefa Kuchni restauracji ”Zagłoba” następujące potrawy, bogracz z daniela, grasicę — zapomniane danie w naszych domach i restauracjach oraz tatar z jelenia po staropolsku z nutką dziczyzny i suszonej śliwki.

Warsztaty gastronomiczne to nie tylko rodzaj kulinarnego doświadczenia, ale również wyraz szacunku dla natury i tradycji myśliwskiej. Jednym z kluczowych elementów kuchni myśliwskiej jest różnorodność dzikich zwierząt, które można znaleźć na naszych obszarach leśnych i łowiskach. Mięso zwierząt dziko żyjących jak jeleń, dzik, sarna, daniel, kaczka, gęś czy zając, stanowi główny składnik potraw myśliwskich. Charakteryzują się one wyjątkowym smakiem, który pochodzi od naturalnej diety zwierząt i aktywnego stylu życia. Kuchnia myśliwska odzwierciedla także sezonowość i lokalność. Myśliwi zdobywają swoje składniki w określonych porach roku co, wprowadza zmienność w menu. To podejście, promuje zrównoważoną produkcję żywności i łączy nas myśliwych z naszymi korzeniami, kiedy jedzenie było bardziej uzależnione od natury.

Warto podkreślić, że kuchnia myśliwska nie jest jedynie sposobem odżywiania się, ale również tradycją, która buduje społeczność. Wspólne wyprawy na polowanie, przygotowywanie potraw i dzielenie się nimi w gronie przyjaciół i rodziny tworzą więzy i wspomnienia.

„Zachęcamy do kosztowania kuchni myśliwskiej, która jest pełna smaku, historii i natury”

GALERIA:

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱