Udział w pracach Podkomisji sejmowej
27 stycznia łowczy krajowy Paweł Lisiak oraz kierownik Wydziału Hodowli Marek Pudełko wzięli udział w posiedzeniu Podkomisji stałej ds. monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich. Na spotkaniu omawiano wykonanie planu odstrzału dzików w poszczególnych obwodach łowieckich oraz Ośrodkach Hodowli Zwierząt w związku ze zwalczaniem ASF.
Nowa zakładka dla myśliwych i stażystów
Wydział Kontroli, Szkoleń i Audytu Wewnętrznego opracował zestawienie szkoleń i kursów, które w najbliższym czasie odbędą się w zarządach okręgowych. Informacje na ten temat będą na bieżąco aktualizowane i zamieszczane na stronie internetowej PZŁ. W tym celu stworzona została w zakładce „dla myśliwych” podzakładka „Szkolenia” .
Posiedzenia Zarządu Głównego
W minionym tygodniu odbyły się dwa posiedzenia Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego. Pierwsze z posiedzeń odbyło się 25 stycznia 2022 r. Podjęto na nim uchwałę dotyczącą przystąpienia przez Polski Związek Łowiecki do porozumienia w sprawie podejmowania wspólnych działań (z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwem Rolnictwa) na rzecz tworzenia i ochrony zadrzewień śródpolnych. Inicjatywa będąca przedmiotem porozumienia jest niezwykle istotna z punktu widzenia zachowania bioróżnorodności ekosystemów, ochrony klimatu i przeciwdziałania negatywnym skutkom jego zmian. Zadrzewienia śródpolne są ostojami wielu gatunków zwierząt (również łownych), stanowią schronienie, dostarczają pokarm a ich ciągi tworzą korytarze ekologiczne sprzyjające migracji zwierząt przyczyniając się tym samym do przepływu i mieszania się genów poszczególnych populacji zwierząt. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż o nieocenionej roli zadrzewień śródpolnych brać myśliwska mówiła już kilka lat temu, kiedy to rzesza myśliwych i sympatyków łowiectwa brała czynny udział w programie „Ożywić pola”.
Na drugim posiedzeniu Zarządu Głównego, które odbyło się dwa dni później, omówiono szereg spraw bieżących między innymi: rozpatrzono odwołanie członka Zrzeszenia od uchwały Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy, podjęto decyzję o przygotowaniu drugiej tury naboru wniosków składanych przez koła łowieckie o przyznawanie chłonni w ramach programu „Ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) oraz zatwierdzono Regulamin używania znaku towarowego PZŁ. Łącznie w zeszłym tygodniu Zarząd Główny podjął łącznie 9 uchwał i 2 Zarządzenia.
Koniec składania wniosków o nowe obwody łowieckie
Z dniem 31 stycznia skończył się okres składania wniosków przez nowych i dotychczasowych dzierżawców obwodów łowieckich (z wyjątkiem woj. mazowieckiego). Wnioskodawcy czekają teraz na wyniki prac komisji weryfikacyjnych zarządów okręgowych PZŁ. Do końca marca br. (z wyjątkiem woj. mazowieckiego) zostaną podpisane nowe umowy dzierżawy z Regionalnymi Dyrekcjami Lasów Państwowych – w przypadku obwodów leśnych lub ze starostwami – w przypadku obwodów polnych.
List otwarty ZG PZŁ do WOŚP
28 stycznia Zarząd Główny PZŁ wystosował list otwarty do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z powodu usunięcia aukcji charytatywnej wystawionej dla WOŚP przez myśliwych w serwisie Allegro. W liście ZG protestuje przeciw dzieleniu Polaków ze względu na wyznawane wartości, wykonywany zawód czy uprawianą pasję!
PRZECZYTAJ LIST OTWARTY DO WOŚP
Mistrzostwa Polski w Wabieniu Drapieżników
W dniach 28-30 stycznia odbyły się Mistrzostwa Polski w Wabieniu Drapieżników. Organizatorem zawodów był Klub Wabienia Drapieżników Sekcja Wabiarzy Polskiego Związku Łowieckiego oraz ZO PZŁ Łomża. W wydarzeniu uczestniczył łowczy krajowy Paweł Lisiak. Zawody odbyły się w pełnym rygorze sanitarnym. 19 myśliwych polowało na 19 obwodach łowieckich. Pozyskano łącznie 31 lisów. Tegorocznym Mistrzem Polski został Artur Czajecki.